Fundacja Kulturotwórcza Grupa W Działaniu

Napisz do nas

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Adres do korespondencji:

 

ul. Fabryczna 2/168

00-446 Warszawa

 

KRS: 0000675655

NIP: 9512436774

 

 

E-mail:

 

fundacja@grupawdzialaniu.pl

Towarzystwo Sąsiedzkie 
cykl działań sąsiedzkich wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie 

TOWARZYSTWO SĄSIEDZKIE to projekt, który ma pomóc mieszkańcom organizować działania sąsiedzkie. Program realizowany w ramach projektu podzielony jest na trzy sekcje:

SZKOLENIA

Czyli zajęcia edukacyjne, podczas których uczestnicy poznawali sposoby jak działać w swoim sąsiedztwie, jak współpracować z sąsiadami i organizować inicjatywy sąsiedzkie. Każde spotkanie w ramach szkolenia miało charakter warsztatowy i było prowadzone przez trenera posiadającego praktyczne doświadczenie w swojej dziedzinie. Prócz szkoleń z tematyki aktywizacji sąsiedzkiej proponowane zajęcia obejmowały również wiele praktycznych tematów niezbędnych przy realizacji działań sąsiedzkich takich jak warsztaty stolarskie czy ogrodnicze (działania wokół ogrodów sąsiedzkich i przestrzeni sąsiedzkich), warsztaty graficzne (promocja działań sąsiedzkich, pomysłów), warsztaty redaktorskie (umiejętność pisania i opowiadania o swoich pomysłach), czy też warsztaty architektoniczne (uwrażliwiające mieszkańców na przestrzeń miejską, zauważanie jej problemów i umiejętne odpowiadanie na nie działaniami i inicjatywami sąsiedzkimi).

SPOTKANIA

Oprócz warsztatów Towarzystwo oferowało również otwarte spotkania o tematyce związanej z aktywnością sąsiedzką, życiem w mieście, funkcjonowaniem w przestrzeni miejskiej. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń, wiedzy między praktykami (działaczami społecznymi i mieszkańcami) oraz teoretykami i specjalistami z różnych dziedzin (urzędnikami, architektami, urbanistami, psychologami środowiskowymi, itd.). Ważną częścią tego bloku były spotkania z lokalnymi liderami, którzy mają na swoim koncie już konkretne działania sąsiedzkie. Mają oni stać się inspiracją dla innych mieszkańców pokazując efekty inicjatyw, proces ich realizacji, spotykane problemy, ale i korzyści z podjęcia wyzwania.

DZIAŁANIA 

Towarzystwo Sąsiedzkie wspierało również mieszkańców w realizowaniu ich własnych pomysłów na lepsze miasto i lepsze sąsiedztwo. Program wsparcia lokalnych inicjatyw poprzez pomoc finansową i merytoryczną pomagał mieszkańcom tworzyć wydarzenia i projekty wpływające na ich miejsca zamieszkania, funkcjonowanie, użytkowanie przestrzeni, rozwój sąsiedzki itd. Każde realizowane przedsięwzięcie ma swojego mentora, który pomaga mieszkańcom na każdym etapie realizacji danej inicjatywy.Realizacja

Styczeń 2019 - grudzień 2020 

Warszawa

 

Koordynacja

Martyna Cziszewska-Klejnowska

 

Zespół

Agnieszka Pędzich 

Iwona Chudyk 

Maciej Ratuszny 

Arkadiusz Klejnowski 

Edyta Kosok-Gościcka

Marta Radzka

Emilia Łatosz 

Teresa Cziszewska

 

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa

 

Fotografie

Maciej Ratuszny