Fundacja Kulturotwórcza Grupa W Działaniu

Napisz do nas

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Adres do korespondencji:

 

ul. Fabryczna 2/168

00-446 Warszawa

 

KRS: 0000675655

NIP: 9512436774

 

 

E-mail:

 

fundacja@grupawdzialaniu.pl

Biennale
Nieużytków
2022

Zgłoś się !

Realizacja

Listopad 2022 - Grudzień 2022

Warszawa

 

 

Koordynacja i prowadzenie procesu

Martyna Cziszewska-Klejnowska

Małgosia Załuska

 

 

Partner medialny projektu 

Architektura & Biznes

 

 

Partner projektu 

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

 

 

Projekt finansowany przez

m.st. Warszawa

 

Miejsce i harmonogram 

 

 

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4

 

 

11-31.10.2022
- Nabór do zespołu 
 
4.11.2022
- Ogłoszenie wyników i zaproszenie do udziału w Biennale Nieużytków
 
1 7-20.11.2022 (4 dni) | 12:00 - 16:00
- Spotkania warsztatowe w Zodiaku, projektowanie działań
 
21.11-6.12.2022 (16 dni)
- Praca nad projektami, realizacja pomysłów
 
7-15.12.2022 (9 dni)
- Finał Biennale Nieużytków, prezentacja projektów

 

 

 

OPEN CALL

W jaki sposób "miejskie nieużytki" (tereny opuszczone, porzucone, nieużytkowane, pustostany ale i tereny otwarte bez szczególnej funkcji) wpływają na naszą współczesną tożsamość?
 
Zapraszamy do udziału w procesie twórczym, którego efektem będzie Biennale Nieużytków - rodzaj "festiwalu" opowiadającego o miejscach zapomnianych. 
 
Jeśli interesuje Cię sztuka, działania artystyczne i miejskie nieużytki, chcesz wziąć udział w kreatywnym procesie, poeksperymentować i stworzyć działania na rzecz Warszawy i jej mieszkańców. Zgłoś swój udziału! 
 
 
 
 
 
Jak będziemy pracować? 
 
W ramach naboru stworzymy 4 - 5 zespołów, które pod okiem tutorów będą projektowały, a potem realizowały działania artystyczne, prezentując swój pomysł na "ożywienie" warszawskich nieużytków.
 
O tym co jest nieużytkiem i jak tchnąć w niego życie, będziemy wspólnie dociekać podczas spotkań warsztatowych, aby wziąć pod lupę rzeczywiste problemy i znaleźć nieoczywiste rozwiązania. W ramach kreatywnego procesu chcemy dać Wam przestrzeń do twórczych eksperymentów i rozważań na temat tego, czy możemy wykorzystać potencjał miejskich nieużytków i "oddać je" na nowo mieszkańcom. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy, inspirujących spotkań i twórczej pracy. Chcemy też pokazać jak proces projektowy i współpraca ze społecznością lokalną, może wesprzeć nas w działaniu.  
 
Zapraszamy zarówno osoby związane ze sztuką, architekturą, szeroko pojętym projektowaniem, ale i po prostu zainteresowane miastem i jego funkcjonowaniem. 
 
 
Idea:
 

 

Temat miejskich nieużytków od kilku lat przewija się w różnych działaniach warszawskich, pokazując potencjał i niezwykłą potrzebę odkrycia i ożywienia tych miejsc. Wokół tematu tego powstało wiele publikacji i projektów. Gilles Clement opisywał je jako "Miejsca Trzecie" wskazując głębokie znaczenie terenów nieużytków jako źródeł różnorodności biologicznej, a co za tym idzie znaczenie dla nas — mieszkańców.

 

W ramach Biennale Nieużytków chcemy poszukać nieużytków, które mijamy na co dzień, które widzimy z okien naszych mieszkań, pracy, które nas niepokoją, ale i ciekawią. Chcemy zastanowić się jaką rolę nieużytki pełnią w strukturze miejskiej, czy są czymś złym, czy wręcz przeciwnie? Co możemy, a co powinniśmy z nimi zrobić i jak sztuka może nam pomóc odkryć inną stronę miasta.

 

Ważnym aspektem tego działania, jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Projekty artystyczne i kulturalne, jakie realizowane są w przestrzeniach sąsiedzkich, wielokrotnie pokazują, że mogą być narzędziem, które pomaga mieszkańcom pobudzić poczucie współodpowiedzialności za przestrzeń i zachęcić do wspólnego korzystania z jej zasobów. Być może to jest klucz do ożywienia nieużytków?

 
 
Tutorki i tutorzy:
 
 
 

Marta Szablewska

 

Działa w obszarach audiowizualnych i marketingu internetowego, tworzy własną firmę Be Present Media. Studiowała architekturę, grafikę i organizację produkcji filmowej. Ostatnio, czyli od 2 lat, zgłębia pracę ze świadomością ciała poprzez regularną praktykę tańca współczesnego i liczne warsztaty somatyczne i ruchowe. Odzyskuje przestrzeń swobodnej i bezpiecznej ekspresji,

tworząc w kolektywie wydarzenia rejwowe w duchu idei ZróbmyToRazem. Pociąga ją podważanie status quo. Uważa, że pogłębianie kontaktu z ciałem może być narzędziem do budowania nowych struktur i relacji (międzyludzkich i wobec natury) opartych na autentyczności i pozbawionych opresji.

Kamila Szejnoch 

 

Artystka wizualna. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej - realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie (m.in. Warszawa, Gdańsk, Oslo, Belgrad, Birmingham, Kijów, Aarhus, Waszyngton). Absolwentka Wydziału Rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2005), Instytutu Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (2003), a także Dutch Art Institute (Public Research & Practice in Art) w Holandii. Stypendystka Ministra Kultury, Funduszu Wyszehradzkiego oraz rządu Szwajcarii. Podczas realizacji swoich projektów współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia" (Gdańsk), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerią Studio (Warszawa), Incheon Art Platform (Korea Południowa), Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie, Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, Płowdiw 2019 oraz Eleusis 2023.

Maciej Łepkowski 

 

Architekt krajobrazu, badacz i edukator zaangażowany w temat projektowania regeneratywnego i rozwoju przestrzennego miast. Obronił doktorat poświęcony warszawskim terenom zieleni nieformalnej w Katedrze Sztuki Krajobrazu, SGGW. Członek zespołu CoopTech Hub, wspierającego spółdzielczy rozwój gospodarczy oraz Pracowni Dóbr Wspólnych zajmującej się ogrodnictwem i rolnictwem miejskiem.

Michał Mioduszewski

 

Artysta, psycholog społeczny, animator przestrzeni ukończył Uniwersytet SWPS wydział Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji oraz Akademię Sztuk Pięknych wydział Sztuki Mediów. Od 2010 roku tworzy sytuacje i miejsca twórcze, współtworząc je, współpracując z ludźmi, instytucjami i z samą przestrzenią. Konsekwentnie zmierzając do realizacji odmiennych od codziennych sytuacji społecznych, które charakteryzuje otwartość na reakcję, dobrowolność i nie nastawianie na zysk.