Mała Akademia Miejska to cykl otwartych i bezpłatnych warsztatów, spotkań i spacerów dedykowanych młodym mieszkańcom Warszawy, który ma poszerzyć ich wiedzę na temat miasta.

 

Poruszamy takie tematy jak:

- miejska zieleń,

- ogrodnictwo,

- sztuka w mieście,

- przestrzenie wspólne,

- projektowanie i współtworzenie miasta.

 

Mała Akademia Miejska uczy teorii ale przede wszystkim praktyki, dzięki której młodzi będą mieli okazję nabyć praktyczne umiejętności rozwiązywania w przyszłości konkretnych problemów.

 

Podczas każdego warsztatu uczestnicy tworzyli prace, które stały się częścią wystawy podsumowującej cały cykl MAM oraz Poradnika Młodego Mieszkańca.

Poradnik Młodego Mieszkańca

 

To efekt cyklu warsztatowego realizowanego w Ogrodzie Wola w ramach projektu MAŁA AKADEMIA MIEJSKA. W książce znaleźć można tematy, które poruszane były na zajęciach. Poradnik pokazuje czym jest miasto, jak z niego korzystać, jak je odbierać i obserwować. Kolejne strony publikacji odrywają inne warstwy miasta pokazując cały przekrój zjawisk i obiektów, które warto odkryć samemu, podczas codziennych spacerów. Publikacja w wersji online dostępna jest tu:

a wersja papierowa bezpłatnie dostępna w Towarzystwie Sąsiedzkim przy Alejach Jerozolimskich 117, lub po skontaktowaniu się z nami: fundacja@grupawdzialaniu.pl

Realizacja

maj 2018 - listopad 2019

ul. Górczewska 124, Warszawa

CH Wola Park

 

Koordynacja

Martyna Cziszewska

 

Projekt ogrodu

Martyna Cziszewska

Daria Szarejko Worobiej

Tomasz Solińcki

 

Ogrodnicy 

Daria Szarejko Worobiej

Paweł Worobiej

Magdalena Czech

Zuzanna Lelek

Krzysztof Wilczyński

Tomasz Solińcki

Rafał Skopek

Tomek Rogoża

 

Ogród Wola zrealizowany został

na zlecenie CH Wola Park

 

Projekt Mała Akademia Miejska został realizowany dzięki finansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy

 

Partnerzy

Castorama

IKEA

CH Wola Park

Wióry Lecą - Stolarka dla
kobiet i nie tylko

 

Fotografie

Maciej Ratuszny

społecznościowy ogród edukacyjno-wypoczynkowy

 

 

 

 

 

 

Ogród Wola

i Mała Akademia Miejska

W pobliżu Parku Ulricha powstał nowy ogród społecznościowy. Tworzymy go wspólnie z mieszkańcami, odpowiadając na ich potrzeby. Ogród odwołuje się do tradycji istniejących kiedyś na tym terenie Zakładów Ogrodniczych C. Ulrich, wzmocniając tożsamość lokalną i idące z nią w parze poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Ogród Wola ma bawić i uczyć, być oazą i miejscem spotkań, eksperymentem i inspiracją.

 

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia Ogrodu Wola i śledzenia kolejnych etapów naszych działań. Jesteś zainteresowany naszą inicjatywą? Marzysz o własnej grządce? Chcesz zostać miejskim ogrodnikiem? Odwiedź nas! Napisz do nas! ogrodwola@gmail.com

 

Ogród powstaje etapowo

 

1   Spacer badawczy - w celu rozpoznania terenu i najbliższego sąsiedztwa

 

2  Rozmowy z mieszkańcami - swobodne wywiady wyłapujące potrzeby, upodobania i wizje mieszkańców na nowy ogród społecznościowy

 

3  Warsztaty projektowe - partycypacyjne współtworzenie z mieszkańcami koncepcji przyszłego ogrodu

 

4 Realizacja ogrodu

 

5 Działania animacyjne - warsztaty, spotkania, działania

Ogród wspólnotowy realizowany w pobliżu Parku Ulricha na warszawskiej Woli. Miejsce edukacji ogrodniczej, spędzania wolnego czasu, przestrzeń integracji i aktywizacji sąsiedzkiej. 

 

 

 

 

 

 

 

DZIAŁANIA